Sofia ging op uitwisseling naar Zweden

Sofia koos ervoor om een exchange in Zweden te doen. Hoewel ze het van tevoren erg spannend vond, werden haar zorgen over vrienden maken al snel weggenomen en ging ze een geweldige ervaring tegemoet in de bruisende studentenstad Lund.
Geschreven door Sofia
Lund, Zweden
Lees het verhaal van Sofia in Zweden

Ik wilde altijd al een tijd in het buitenland studeren en in het laatste jaar van mijn bachelor ben ik dan ook op uitwisseling naar Lund in Zweden geweest. Hoewel ik hier enorm naar uitkeek, vond ik het ook erg spannend.

“Ik heb een waanzinnige tijd in Lund gehad en had dit voor geen goud willen missen!”

Hoe heb je je voorbereid?

In de maanden voorafgaand aan mijn exchange heb ik denk ik wel 100 keer op zowel de website van mijn universiteit, als die van de gastuniversiteit gekeken. Ik wilde er zeker van zijn dat ik niets over het hoofd zou zien.

Op het moment dat je je via de instelling inschrijft, krijg je heel veel informatie ook via de mail en website, maar ik raad toch aan om alle deadlines goed te noteren en op tijd accommodatie te zoeken! Ik had het geluk dat een Nederlands meisje dat naar dezelfde universiteit ging een appartement voor twee personen op Facebook had gevonden, maar dit is zeker niet vanzelfsprekend.

Hoe heb je het betaald?

Op de website van mijn universiteit stond een lijstje met studiebeurzen die je als student kan aanvragen. De Erasmus+-beurs was er hier één van. Afhankelijk van hoe lang je gaat, krijg je een bedrag uitbetaald. Ik ging vijf maanden en kreeg in totaal ongeveer € 1.800.

Daarnaast kreeg ik van DUO nog een uitwonende beurs en een ov-vergoeding. Verder had ik veel gespaard en heb ik de resterende kosten daarvan betaald.

Hoe was je eerste week?

De eerste week van mijn uitwisseling vond ik enorm spannend, maar uiteindelijk heel erg leuk. Ik woonde in een leuk appartement met een ander Nederlands meisje en we hebben veel tijd samen doorgebracht. Al helemaal in zo’n eerste week is het fijn om al iemand te kennen en samen de stad te ontdekken.

Verder had mijn gastuniversiteit een introductieweek geregeld en ook ESN (Erasmus Student Network) organiseerde allerlei activiteiten waar ik aan mee heb gedaan. We werden onderverdeeld in groepjes en op die manier leerde je in korte tijd veel internationale studenten kennen.

Ik ben in deze week naar onder andere IKEA, een ijshockeywedstrijd en wat barretjes geweest. Verder kregen we ook op een laagdrempelige manier een rondleiding door de stad waardoor je meteen alle hotspots leert kennen.

In de eerste week ontmoet je zoveel mensen en dat kan wat overweldigend zijn, maar al snel kom je erachter met welke mensen je een betere klik hebt.

Hoe zag je leven in het buitenland eruit?

Ik vond het in eerste instantie heel spannend om een tijdje in het buitenland te wonen, maar uiteindelijk viel alles reuze mee. Nu lijkt Zweden in veel opzichten ook wel op Nederland, dus ik had geen cultuurshock.

Voordat ik naar Zweden ging, dacht ik dat Zweden veel duurder dan Nederland zou zijn, maar ook dit bleek mee te vallen (op de alcohol na dan). Het is handig om uit te zoeken welke supermarkten er zijn en ook wat voor prijsverschillen er zijn. Zo ben ik vooral naar de Lidl gegaan, omdat dit de goedkoopste supermarkt was.

Lund is een echte studentenstad en heeft ook een soort studentenverenigingen. Vrijwel iedereen meldt zich aan en dit zou ik ook zeker aanraden! De verenigingen organiseren allerlei activiteiten zoals dagelijkse brunches, movie nights en natuurlijk een hoop feestjes.

Verder is Zweden een prachtig land en ben ik naar verschillende steden zoals Stockholm, Malmö en Göteborg geweest. Daarnaast heb ik aan het einde van mijn uitwisseling nog een roadtrip gemaakt door verschillende nationale parken, met vrienden die ik tijdens mijn exchange heb ontmoet.

Hoe heb je nieuwe vrienden gemaakt?

Ik denk dat dit het spannendste onderdeel is van een uitwisseling. Je komt in een nieuwe stad waar je niemand kent en bent bang dat je geen vrienden zult maken. Hoe cliché het ook klinkt: het komt écht goed.

Iedereen verkeert in dezelfde situatie en staat open voor nieuwe vriendschappen en gezelligheid. Je moet jezelf misschien even in het diepe gooien door in je eentje naar activiteiten gaan, maar je leert al binnen korte tijd veel andere studenten kennen. Ik heb een onwijs leuke tijd in Lund gehad en hoop de vrienden die ik daar heb gemaakt nog lang te zullen spreken.

Waarom raad je een buitenlandervaring aan?

Naast het feit dat een uitwisseling een geweldige ervaring is, leer je jezelf ook nog eens beter kennen. Doordat ik naar het buitenland ben gegaan heb ik geleerd om meer op mezelf te kunnen zijn en zelfstandiger te worden.

Welke tips kun je geven?

  • Ga er met een open instelling heen en maak je niet te veel zorgen.
  • Sluit je aan bij een studie-/studentenvereniging om andere internationals en lokale studenten te ontmoeten.
  • Maak een Revolut-account aan. Op die manier kan je makkelijk in verschillende valuta’s betalen en geld overmaken naar studenten die geen Nederlandse bankrekening hebben.
  • Mocht het financieel haalbaar zijn, maak veel tripjes en reizen in het land waar je woont! Het zal waarschijnlijk de enige keer in je leven zijn dat je op die plek woont en dat je de kans hebt om veel van het land te kunnen zien.

Stel een vraag aan Sofia

Lees meer stories over